בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 224 25/08/15
אימון ביוון
עשור ל"נחשון"
669 באריזונה

כתבות

חילוץ נוסח אמריקה

בחודש יוני השתתפו לוחמי יחידה 669 לראשונה בתרגיל חילוץ בינלאומי על אדמת ארה"ב לצד משתתפים מ–13 מדינות. לאחר שטסו על V–22, נחשפו לשיטות חדשות ולציוד מתקדם, חזרו ה"חתולים" הביתה עם לא מעט מסקנות והרבה חוויות

דוד גרינוולד | צילום: 669

דקות לאחר שהתקבל הדיווח על התרסקות המסוק, מתרוממים ששה מסוקי בלקהוק הנושאים עשרות לוחמי חילוץ. מסוקי קרב, מטוסי קרב, מטוסי תובלה וכלי־טיס בלתי מאוישים מלווים את הכוח ויוצרים מטס של 18 כלי־טיס.
שלוש שעות לאחר מכן, העשן השחור מתחיל להיראות באופק ואז מתבררת התמונה: מסוק בלק־הוק נפגע מטיל והתרסק לבית בלב שטח מאוים. בתוך רגעים ספורים יצנחו חלק מהלוחמים אל תוך הכפר בעוד אחרים יפרקו בזריזות לאחר הנחיתה ויחלו לנוע לכיוון המטרה. הזמן אוזל וצריך להגיע למסוק המרוסק במהירות האפשרית בתקווה למצוא ניצולים או לחלץ גופות.
לא מדובר בלבנון, אפגניסטן או עיראק: ברוכים הבאים לתרגיל
"Angel Thunder", תרגיל חילוץ בינלאומי המתקיים מדי שנה בארה"ב בהשתתפות יחידות חילוץ מרחבי הגלובוס. הכפר המאוים אינו אלא עיירה נטושה בדרום אריזונה שהוסבה לשטח אימוני לוחמה בשטח בנוי וכוח החילוץ מורכב מלוחמי יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669) ומלוחמים ביחידות חילוץ של צבא ארה"ב.
תרחיש זה הוא רק אחד מבין רבים שתרגלו במשך שבועיים לוחמי 669 עם הלוחמים האמריקאים ועם לוחמי חילוץ ממדינות נוספות, במהלכם התנסו, למדו ולימדו ובסופו של דבר ארזו במזוודות לא מעט חומר למחשבה.

מעל קליפורניה
2,100 משתתפים, 1,030 שעות טיסה ומעל 50 משימות חילוץ מוטסות נערכו בתרגיל שמטרתו אימון ולמידה משותפת בין יחידות המתמחות בחילוץ קרבי.
לצד אנשי 669 השתתפו בתרגיל יחידות חילוץ מצבאות גרמניה, צ'ילה, צרפת, אירלנד, הולנד, אוסטרליה, ניו־זילנד, דנמרק וארה"ב שתרגלו חילוץ מאזור מאוים, חילוצי חבלים מורכבים, חילוץ מצוקים ומלב ים והגשת סיוע באירוע רב־נפגעים במגרש משחקים ענק המתפרס על שטחים פתוחים בקליפורניה, ניו־מקסיקו ואריזונה. קציני 669 שהשתתפה לראשונה בתרגיל נחשפו לתרגולות שונות, אמצעי לחימה מתקדמים ופלטפורמות מוסקות חדשות הנמצאות בשימוש יחידות מקבילות בעולם.
"אין בארץ יחידה נוספת מלבדנו שעוסקת בתחום החילוץ הקרבי. תרגיל כזה נותן הזדמנות מיוחדת להכיר שיטות פעולה שונות, לראות ציוד אחר ולטוס בכלים מתקדמים בתנאים שלא הכרנו", מספר סא"ל עמיר, מפקד יחידה 669. "זה כמו להסתכל במראה ולבחון איפה אתה יכול להשתפר ומצד שני, זו גם הזדמנות למצב את עצמנו כיחידה מובילה בתחומנו. עמדנו בשורה אחת עם יחידות החילוץ הטובות בעולם, למדנו הרבה וגם לימדנו לא מעט, בעיקר בזכות הנסיון הרב שצברנו בשדה הקרב".
"טסנו במרחבים שאין בארץ, בזמני טיסה ארוכים ממה שאנחנו מכירים ובכלים שלא טסנו בהם מעולם", מוסיף רס"ן עמרי, מפקד בית־הספר של היחידה. "לאחר חמש שנים בהן לא יצאנו לתרגיל חילוץ בחו"ל, היו דברים מעניינים ללמוד".

"לא לבוא משום מקום"
האימון מחולק לשבועיים, כאשר בשבוע הראשון נערכים ימי הדרכה קרקעיים ואימונים משותפים עד לאימון המסכם שכלל שיתוף פעולה בין כל היחידות המשתתפות בתרגיל: עליהן לפנות 150 פצועים מסופה טרופית בדרום אריזונה, כאשר שבוע זה נחשב בעיקר כהכנה לקראת השבוע השני, השבוע המשימתי, שנחשב לליבת האימון.
כל יחידה בוחרת לעצמה את האימון הרצוי מבחינתה ואת השותפים איתם תרצה להתאמן והישראלים בחרו באמריקאים כשהיחידות הרכיבו צוותים משולבים שהתאמנו יחד במשך שבוע בתרחישים מגוונים.
"ההחלטה שלנו לעשות את התרגיל בשיתוף פעולה עם האמריקאים הייתה החלטה נכונה מאוד. אם אני משווה אותנו לגרמנים או לדנים שהתאמנו באופן עצמאי ורק נהנו מהפלטפורמה, אנחנו גם נהנינו מהפלטפורמה וגם עשינו הכל בשיתוף פעולה צמוד עם המארחים", מספר רס"ן עמרי. "תדרכנו ביחד לקראת כל משימה, החלפנו ציוד ובכל מסוק שיצא היו לוחמי 669 ולוחמים אמריקאים יחד. זה היה שיתוף פעולה משמעותי מאוד וזה אחד הלקחים של התרגיל: לא לבוא משום מקום עם הציוד, להיות מנותקים מהשאר ולעשות את מה שאתה יודע, אלא לעבוד ביחד ולראות מקרוב, כדי ללמוד כמה שיותר".

צונחים לתוך הכפר
כאמור, השבוע השני נחשב לשבוע המרכזי של האימון ובמהלכו הוקדש כל יום למשימה נפרדת הכוללת תרחיש מורכב ביותר.
"האמריקאים ממריאים חמישה־שישה מסוקי בלק־הוק, עוד שני כלים גדולים כמו V־22 או CH־53, מסוקי קרב, מטוסי קרב וכטב"מים", מספר רס"ן עמרי. "זה מטס שכולל 12־15 כלים שממריאים ביחד, טסים שעתיים לאתר התרגיל ועובדים לטובת משימת החילוץ".
במהלך אחת המשימות נדרשו אנשי 669 והכוחות האמריקאים להתמודד עם תרחיש של שני מסוקים שהתרסקו אל תוך כפר מאוים. עוד בטרם נחיתת מסוקי כוח החילוץ, צנחו מאחד ממטוסי הסיוע שמונה לוחמים אל תוך הכפר, אבטחו אותו ורק לאחר מכן נחתו מסוקי לוחמי החילוץ. המשימה הקרקעית נמשכה כשעה במהלכה התמודד הכוח עם אויב מדומה שניסה לעצור את הלוחמים.
רס"ן עמרי: "כשירו עלינו מאחד הבתים ביקשנו סיוע אווירי לתקיפה. תוך חצי דקה צלל מטוס קרב והפציץ את הבית. מעולם לא חוויתי שת"פ כה קרוב והתחושה היא שכולם עוטפים אותך לטובת המשימה".
תרחישים נוספים כללו חילוץ טייסים נוטשים, חילוץ פצועים מתוך מטוס שהתרסק והגשת סיוע לרכב בשטח מאוים.
במשימה המסכמת התמודד כוח החילוץ המשולב אל מול תרחיש הכולל חילוץ נפגעים ממתחם שגרירות בתרחיש המזכיר את מתקפת הטרור בקונסוליה האמריקאית בבנגאזי בלוב בשנת 2012. במסגרת המשימה התמודדו אנשי הכוח במקביל גם אל מול תקיפת אוטובוס המפנה את עובדי השגרירות.
"ביום האויב ומתחמי האימון היו ברמה גבוהה מאוד. הכפר בו ביצענו את רוב התרגילים הוא עיירה נטושה שתוכננה עד הפרט האחרון, עד כדי כך שבשוק של הכפר היו דגים בתוך סלסלות", מספר סרן דור, קצין ביחידה שנטל חלק באימון. "באחד התרגילים בהם תרגלנו התרסקות מסוק ראינו שלדה של מסוק תקועה במבנה בצורה הכי מציאותית שניתן. גם הפצועים המדומים והעשן בכל מקום נתנו תחושה מציאותית לגמרי".

מלמדים ולומדים
"אנחנו נמצאים בשני קצוות של העולם אך כשיש בעיה דומה, צבאות מתקדמים מוצאים פתרונות דומים", מספר סא"ל עמיר. "ניתוח המשימה ושיטות העבודה כמעט תואמות".
מצד שני, יש גם לא מעט הבדלים בין היחידות. בעיקר בכל הקשור לניסיון המבצעי. ״כשהראינו להם מה עשינו במבצע ״צוק איתן״ וסיפרנו להם על יום שיש בו 50 פצועים ויותר מעשר משימות מבצעיות, הם התרשמו מאוד, כי הם לא מכירים קצב כזה״. מספר רס״ן עמרי. "כשהם בשגרה, הם מתאמנים. רק כשהם הולכים לתקופה מסוימת לעיראק או לאפגניסטן הם עוסקים בתחום המבצעי וגם שם תדירות הפעילות לא גבוהה מאוד".
אך בשעה שלוחמי 669 מסיימים מסלול בן כמעט שנתיים ומצטרפים ליחידה כלוחמים בגיל 20, הגיל הממוצע של לוחמי החילוץ האמריקאים עומד על 30. בהיבטי אמל"ח, הלוחמים האמריקאים עובדים עם ציוד מתקדם יותר ומצומצם מאוד שמאפשר להם להיות קלים יותר ולתת מענה מהיר לכל סיטואציה.
כמו כן, תרחיש הייחוס המרכזי מולו הם מתמודדים הוא התרסקות מסוק. לאור זאת, בכל מסוק עם כוח חילוץ אמריקאי יהיו גם אמצעי פריצה מתקדמים. "היה מעניין ומועיל לטוס על הכלים של האמריקאיים בייחוד על v-22", מסביר סא"ל עמיר. "הוא מביא יתרון משמעותי במהירות ההגעה לפצועים יחד עם יכולת חילוץ כמסוק סער לכל דבר. אני מקווה שנזכה לטוס עליו בארץ". הבדל נוסף: ההכשרה הרפואית של לוחמי 669 היא קורס חובשים בשעה שלוחמי החילוץ מהיחידות בתרגיל הם פרמדיקים בעלי ידע רפואי רחב יותר. לעומת זאת, בצוות החילוץ הישראלי יש רופא שלא נמצא ביחידות המקבילות.
כמי שיורדים ממסוק מרחף בכבל, נחשפו הישראלים לשיטות המגוונות בהן משתמשים לוחמי החילוץ מארה"ב: צניחה, ירידה בחבל, גלישה ואף קפיצה ממסוק. גם תחום העלייה למסוק מגוון יותר, כאשר באפשרות האמריקאים לעלות למסוק גם באמצעות סולם.
אנשי 669 מגדירים את התרגיל כשיתוף הפעולה האיכותי ביותר של היחידה בשנים האחרונות ומעוניינים להמשיך אותו בשנים הבאות. "הייתי רוצה שהיחידה תצא לתרגיל הזה גם בשנה הבאה. אין ספק שהוא נותן תרומה ייחודית להתפתחות המקצועית שלנו", מספר סא"ל עמיר. "מעבר לזה, אשמח להגיע לשם עם צוותים גדולים יותר ואולי עם מסוקים שלנו".
אנשי היחידה מאמינים שלקחים רבים מהתרגיל ייכנסו לתכנית העבודה היחידתית כבר בזמן הקרוב.

  לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מעל ההר הגבוה

כתבת הבטאון התלוותה למסוקי חיל–האוויר שיצאו לאימון משותף עם חיל–האוויר היווני. במשך ימים ולילות טסו ישראלים לצד יוונים, ביצעו תרגילי חילוץ טייס נוטש בשטחים בלתי מוכרים וטסו מעל רכסי הרים גבוהים שאתגרו
את אנשי הצוות וכלי–הטיס

מעבר לאופק

מדי יום ממריאים מטוסי "נחשון" (גאלפסטרים) למשימות מהחשאיות והמורכבות ביותר שמבצע חיל–האוויר ובימים אלו מסכמים המטוסים המתקדמים עשור ראשון של פעילות אינטנסיבית ושקטה. צוותי–האוויר יחד עם הבקרים ואנשי המודיעין פועלים מהחזית ועד העומק כדי להעניק תמונת מצב עדכנית של הזירות השונות ומעבר להן