יומן ארועים

Bookmark and Share
הכחול הירוק פורסם בתאריך 09.03.2011
תגיות: איכות הסביבה , בסיס נבטים , בסיס רמת דוד
את ההתקדמות ניתן לראות משנה לשנה: לכבוד שבוע איכות הסביבה, יצאנו לבדוק אילו מבסיסי החיל קיבלו את התקן המיוחד לשמירת איכות הסביבה וגילינו שכמעט כולם כבר עומדים בסטנדרטים הגבוהים
דנה רוסו ומיכל ויסברוד

חיל-האוויר הוא צרכן מרכזי של אנרגיה, דלק וחומרים נוספים. דווקא מסיבה זו, מקדישים אנשי החיל מחשבה וזמן על-מנת למצוא פתרונות יצירתיים ולהקטין ככל האפשר את הפגיעה באיכות הסביבה.

הטייסות פועלות לצמצום רעש הטיסות בלילה על-ידי שינוי נתיבי התעופה, טייסות התחזוקה מקפידות על מניעת נזילות של חומרים ושמנים מזהמים ואפילו שותלות עצים ברחבי הבסיסים, כל זאת כדי לשפר את איכות הסביבה.

כיום, אפשר למצוא את תעודת התקן 14001-ISO כמעט בכל בסיסי החיל, תקן המוענק על-ידי מכון התקנים הישראלי. כדי לקבל את התקן, נדרשות היחידות בתוך הבסיסים לעבור בהצלחה סדרת בדיקות קפדניות שבוחנות את המחויבות לשמירה על איכות הסביבה. בין השאר, הן נדרשות להעדיף חומרים ידידותיים על פני חומרים רעילים, להגדיר נהלי עבודה "ירוקים" ולעודד את המחזור בקרב החיילים.

כיום, הבסיס היחיד בחיל שטרם קיבל את התקן הוא בסיס עובדה. "היחידות שעומדות בתקן מקבלות תעודת הוקרה וזה כבוד גדול עבורן", אומר סרן ישראל עמיחי, רמ"ד הגנת הסביבה ובטיחות בחיל. "גם בסיס עובדה עובד כרגע על קבלת התקן והתקווה היא שתוך זמן קצר גם הוא יצטרף לרשימת הבסיסים בעלי התקן".
הראשונה בצה"ל לקבל את התקן המיוחד הייתה יחידת האחזקה האווירית. היחידה קיבלה את התקן בשנת 2000 והיוותה ניצן ראשון למגמה ה"ירוקה" בחיל-האוויר בפרט ובצה"ל בכלל.

 
1 | 2 | 3